حضرت زينب (سلام الله عليها)

چگونگی وفات حضرت زینب (س)

حضرت زينب(س) در كجا فوت شدند؟ به چه شكلى به سوريه آمدند كه قبرشون در سوريه هست؟

Hazrate Zeynab_0.jpgاز قديم الايام سه مكان به عنوان قبر مطهر اين بانوي بزرگوار مطرح است و هركدام نيز طرفداراني دارد.
1- قبري كه در شهرك زينبيه امروز در نزديكي دمشق، پايتخت فعلي كشور سوريه وجود دارد. علماي قديم از اين مكان (شهرك زينبيه) به «غوطه‏» يا «راويه‏» تعبير آورده‏اند. زائران ايراني كه جهت زيارت به سوريه مي‏روند، اين مكان را زيارت مي‏كنند.

2- محلي كه در شهر قاهره پايتخت مصر به نام «زينبيه‏» مشهور است.

محل دفن حضرت زینب (سلام الله علیها)

نحوه ی رحلت و محل دفن حضرت زينب «سلام الله عليها» را با سند بيان نماييد.

h-zeinab.gifدر مورد وفات و محل دفن حضرت زينب(س) چند قول هست:
1. حضرت زينب (س ) از شام به مدينه آمد و پس از ورود به مدينه پيوسته عزادار و گريان بود تا اين كه پس از يك سال و نيم در همان مدينه از دنيا رفت و در همان جا دفن شد. اكنون از قبر آنحضرت , اثري نيست .

جز زيبا چيزي نديدم!

تحليلي بر كلام حضرت زينب (س) كه فرمود: «ما رأيت الاّ جميلاً»

h-zeinab1.gifتحليلي بر كلام حضرت زينب (س) كه فرمود: «ما رأيت الاّ جميلاً»
اگر گاهي «عظمت در نگاه است، نه در چيزي كه بدان مي‌نگرند.»، آنگونه كه برخي گفته‌اند، گاهي هم زيبايي در نگاه و ديد انسان است، نه در ديدني‌ها.
آنكه به چشم «نظام احسن» به همه هستي مي‌نگرد، از اين نگاه، خيلي چيزها هم «ديده» مي‌شود، هم «زيبا» ديده مي‌شود، تا چه عينكي بر چشم زده باشيم و از كدام زاويه به هستي و حوادث بنگريم.

علت بازگشت حضرت زینب (س) به سوریه

حضرت زينب پس از بازگشت ازسوريه به چه دليل دوباره به سوريه بازگشت كه شهيد شود؟

Hazrate Zeynab 2.jpgمرحوم حاج شيخ عباس قمي به نقل از استاد خويش مرحوم محدث نوري،[1] محمد حسن‌خان در «خيرات حسان»،[2] سيد حسن صدر در «نزهة اهل الحرمين»[3] و محقق و نويسنده معاصر محمد حسنين سابقي در كتاب «مرقد العقيلة زينب» درباره چگونگي و علت دفن ايشان در شام (سوريه امروزي) نوشته‌اند:
در سال 62 هجري قمري، در مدينه قحطي شديدي آمد و عبدالله بن جعفر تصميم گرفت با همسر خود حضرت زينب به شام كه مقداري زمين زراعتي داشت سفر كند و زماني كه به شام رفتند حضرت زينب در همانجا درگذشت.[4]

خواست خداوند در به شهادت نرسیدن حضرت زینب در عاشورا

چرا خداوند نخواست كه حضرت زينب(س) در روز عاشورا به شهادت برسند؟

Hazrate Zeynab 3.jpgهر حادثه تاريخي ماندگار، علاوه بر عامل ايجادكننده آن(علت محدثه)،‌ نيازمند به علتي است كه باعث تداوم و جاودانگي آن در طول تاريخ گردد(علت مبقيه).