حضرت زينب (سلام الله عليها)

فضایل و ویژگی های حضرت زینب سلام الله علیها

فضایل و ویژگی های حضرت زینب (س) چگونه بوده است؟

زینب علیهاالسلام دختر على و زهرا علیهماالسلام در روز پنجم جمادى الاولى سال پنجم یا ششم هجرت در مدینه منوره دیده به جهان گشود، در پنج ‏سالگى مادر خود را از دست داد و ازهمان دوران طفولیت ‏با مصیبت آشنا گردید.medium_untitled_24.png در دوران عمر با بركت ‏خویش، مشكلات و رنج‏هاى زیادى را متحمل شد، از شهادت پدر و مادر گرفته تا شهادت برادران و فرزندان، و حوادث تلخى چون اسارت و... را تحمل كرد. این سختى‏ها از او فردى صبور و بردبار ساخته بود. (1)

علمای اهل سنت و حضرت زینب(س)

علمای اهل سنت در مورد حضرت زینب(س) چه می گویند؟

دانشمندان و ائمه اهل سنت به خاندان عصمت و طهارت نبی مکرم اسلام(ص) عشق و ارادت دارند و زینب کبری(س) را نیز به عنوان نواده رسول گرامی اسلام عزیز و گرامی می‌دارند و با تمام وجود در برابر شخصیت آن حضرت کرنش می‌نمایند و اعتقاد درونی خویش و خضوع و خشوع خود را بر زبان و قلم اظهار می کنند.

از تاریخ درخشان و سراسر شور آفرین زندگی این بانوی سترگ و قهرمان، بیش از ۱۳۵۰ سال می‌گذرد و طبق پژوهشی که انجام گرفته بیش از یکصد و هفتاد کتاب مستقل"۱" و صدها مقاله نوشته شده است. اساس این امر دو مطلب ذیل می تواند باشد:

چگونگی وفات حضرت زینب (س)

حضرت زينب(س) در كجا فوت شدند؟ به چه شكلى به سوريه آمدند كه قبرشون در سوريه هست؟

Hazrate Zeynab_0.jpgاز قديم الايام سه مكان به عنوان قبر مطهر اين بانوي بزرگوار مطرح است و هركدام نيز طرفداراني دارد.
1- قبري كه در شهرك زينبيه امروز در نزديكي دمشق، پايتخت فعلي كشور سوريه وجود دارد. علماي قديم از اين مكان (شهرك زينبيه) به «غوطه‏» يا «راويه‏» تعبير آورده‏اند. زائران ايراني كه جهت زيارت به سوريه مي‏روند، اين مكان را زيارت مي‏كنند.

2- محلي كه در شهر قاهره پايتخت مصر به نام «زينبيه‏» مشهور است.

محل دفن حضرت زینب (سلام الله علیها)

نحوه ی رحلت و محل دفن حضرت زينب «سلام الله عليها» را با سند بيان نماييد.

h-zeinab.gifدر مورد وفات و محل دفن حضرت زينب(س) چند قول هست:
1. حضرت زينب (س ) از شام به مدينه آمد و پس از ورود به مدينه پيوسته عزادار و گريان بود تا اين كه پس از يك سال و نيم در همان مدينه از دنيا رفت و در همان جا دفن شد. اكنون از قبر آنحضرت , اثري نيست .

جز زيبا چيزي نديدم!

تحليلي بر كلام حضرت زينب (س) كه فرمود: «ما رأيت الاّ جميلاً»

h-zeinab1.gifتحليلي بر كلام حضرت زينب (س) كه فرمود: «ما رأيت الاّ جميلاً»
اگر گاهي «عظمت در نگاه است، نه در چيزي كه بدان مي‌نگرند.»، آنگونه كه برخي گفته‌اند، گاهي هم زيبايي در نگاه و ديد انسان است، نه در ديدني‌ها.
آنكه به چشم «نظام احسن» به همه هستي مي‌نگرد، از اين نگاه، خيلي چيزها هم «ديده» مي‌شود، هم «زيبا» ديده مي‌شود، تا چه عينكي بر چشم زده باشيم و از كدام زاويه به هستي و حوادث بنگريم.