پيامبر (صلوات الله عليه)

برتري حضرت خديجه برزنان پيامبر(ص)

آيا در منابع اهل تسنن،برتري حضرت خديجه بر ديگر زنان پيامبر اكرم، و شيعه بودن ام سلمه موجود است؟

پاسخ: هرچند اهل سنت چندان رغبتي بر نشان دادن برتري حضرت خديجه(س) بر ساير همسران پيامبراكرم(ص) ندارند اما به هر حال برخي از آنان نتوانستند اين حقيقت را كتمان كرده و به برخي فضائل ايشان اعتراف كرده اند كه به طور نمونه به آنها اشاره مي شود:medium_untitled_23.png
مسلم در كتاب صحيح خود روايات متعددي در رابطه با حضرت خديجه كبري سلام الله عليها مطرح كرده است. در يكي از اين ها از ابو هريره نقل شده است كه جبرئيل خدمت نبي مكرم در غار حراء نازل شد، فرمود:

اختلاف سن پیامبر و حضرت خدیجه

چرا پيامبر(ص) با حضرت خديجه كه 40 ساله بوده و 15 سال از خودش بزرگتر بود ازدواج كرد؟

از جمله مسایلی که درباره رسول خدا(ص) سالهاست مورد مناقشه دشمنان آن حضرت قرار گرفته مساله ازدواج های ایشان است. از آن جمله نیز ازدواج حضرت با جناب ام المومنین حضرت خدیجه کبری سلام الله علیهاست،medium_Hazrate-Khadije.jpg یکی از نکاتی که در رابطه با آن حضرت و این ازدواج از دیرباز مورد بحث و گفتگوست، اختلاف سن بین پیامبر(ص) و همسرشان می باشند، در این مجال به بررسی این مطلب خواهیم پرداخت:
توضيح بيشتر:

سن حضرت خديجه (س) هنگام ازدواج

سن ازدواج حضرت خديجه(س) با پيامبر(ص)؟

پاسخ: درباره سن حضرت خديجه در هنگام ازدواج با پيامبر اكرم نظرات مختلفي وجود دارد برخي مانند بيهقي (از علماي بزرگ اهل سنت) ايشان را 25 ساله مي دانند.

بيهقي مي گويد: «... بلغت خديجة خمسا وستين سنة، ويقال: خمسين سنة، وهو أصح» ...بعضي مي گويند: سن حضرت خديجه (در هنگام وفات) 65 ساله بود و برخي ديگر گفته اند در آن وقت ايشان 50 ساله بوده است كه قول صحيح هم همين است.( احمد بن الحسين بن علي بن موسي، البيهقي، دلائل النبوة، ج2، ص 71.)

ازدواج حضرت خدیجه با پیامبر(ص)

با سلام الف. از نظر تاريخي، آيا درست است كه حضرت خديجه قبل از ازدواج با پيامبر اكرم (صلّي الله عليه و آله و سلّم) ازدواج كرده بودند و از شوهر قبلي خود همسري داشتند؟ ب. اختلاف سنّي بين پيامبر و حضرت خديجه چقدر بوده؟ (لطفاً با ذكر منبع)

پاسخ: اين سوال يكي از مسائل پيچيده صدر اسلام است. به جهت اينكه بسياري از بزرگان اهل سنت و راويان و تاريخ نويسان پيرو مذهب خلفا در صدر اسلام خوش نداشتند شخصي را بالاتر از عايشه در بين همسران پيامبر (ص) معرفي كنند لذا دست به پاره اي روايات دروغين و استدلالات باطل زده اند، اما از آنجايي كه حق هيچگاه مخفي نمانده و نخواهد ماند دست بسياري از آنان رو شده و خود در لابلاي كلماتشان به مطالبي اعتراف كرده اند, ما براي روشن شدن مطلب به بررسي دقيق اين موضوع مي پردازيم:

بعثت رسول خدا(ص)

پیامبر در چه تاريخ و زمانی مبعوث شدند؟

درباره تاريخ بعثت رسول خدا(ص)در روايات و احاديث‏ شيعه و اهل سنت اختلاف است و مشهور ميان علماء ودانشمندان شيعه آن است كه بعثت آنحضرت در بيست وهفتم رجب سال چهلم عام الفيل بوده،چنانچه مشهور ميان علماءو محدثين اهل سنت آن است كه اين ماجرا در ماه‏مبارك رمضان آن سال انجام شده كه در شب و روز آن نيزاختلاف دارند،كه برخى هفده رمضان و برخى هيجدهم و جمعى نيز تاريخ آنرا بيست و چهارم آن ماه دانسته‏اند. (1) و البته در پاره‏اى از روايات شيعه نيز بعثت رسولخدا(ص)درماه رمضان ذكر شده مانند روايت عيون الاخبار صدوق(ره)كه‏متن آن اينگونه است كه: