امام هادی (علیه السلام)

ویژگی‏های‏ اخلاقی ‏امام ‏هادی (ع)

مقداری از ویژگی‏های‏ اخلاقی ‏امام ‏هادی (علیه السلام) را توضیح دهید.

emam-hadi_1.gifامام هادی (ع) نمونه‌‌ای از انسان کامل و مجموعه سترگی از اخلاق اسلامی بود. «ابن شهر آشوب» در این باره می‌نویسد:«امام هادی (ع) خوش‌خوترین و راست‌گوترین مردم بود. .. کسی که او را از نزدیک می‌دید، خوش برخوردترین انسان‌ها را دیده بود و اگر آوازه‌‌اش را از دور می‌‌شنید، وصف کامل‌‌ترین فرد را شنیده بود.

شيوه هاي تربيتي

شيوه هاي تربيتي امام هادي(ع) چه بودند؟

پاسخ: در اين زمينه مقاله خوبي نگارش شده كه به جهت كامل بودن آن عينا خدمتتان ارائه مي شود:
بي‌ترديد اگر بخواهيم شاهد يك تربيت صحيح وايده‌آل و پربازده در جامعه اسلامي باشيم، ‌مي‌بايست از شيوه‌ها و روش‌هاي تربيتي مناسب كه مطابق با موازين و راهكار‌هاي عقلي و شرعي است، بهره‌جويي كنيم.

حركت فكري و فرهنگي

حركت فكري و فرهنگي امام هادي(ع)را شرح دهيد.

پاسخ: همانگونه كه در سوال قبلي شما نيز اشاره كرديم هر چند امام هادي عليه السلام در دوران بسيار سختي به سر مي برد اما با اين حال امام هادي (ع) توانست با تدبير خردمندانه و سنجيده‌ خويش اقدامات مهمي را در جهت نشر معارف ديني و دفاع از حقانيت شيعه در آن روزگاربه سرانجام برساند. امام هادي (عليه السلام) براي دست يافتن بدين هدف، فعّاليت‌هاي خويش را در دو بخش سامان داد:
الف: پاسخگويي به شبهات مخالفان
با بهره‌گيري از هر گونه فرصتي كه پيش مي‌آمد براي بازنمودن باورهاي حق شيعه. اين فرصت‌ها معمولًا از گذر شركت امام در مجالس علمي و پاسخگويي‌هاي ايشان به شبهه‌هاي مخالفان رخ مي‌نمودند.

سیره اخلاقی امام هادی(علیه السلام)

با سلام، لطفا در صورت امکان شمه ای از سیره اخلاقی امام هادی(ع) را بنویسید؟

پیشوایان معصوم (ع) انسانهای کامل و برگزیده ای هستند که به عنوان الگوهای رفتاری و مشعلهای فروزان هدایت جامعه بشری از سوی خدا تعیین شده اند. گفتار و رفتار و خوی و منش آنان ترسیم «حیات طیبه» انسانی و وجودشان تبلور تمامی ارزشهای الهی است.
آنان، به فرموده امام هادی (ع) معدن رحمت، گنجینه داران دانش، نهایت بردباری و حلم، بنیانهای کرامت و ریشه های نیکان، خلاصه و برگزیده پیامبران، پیشوایان هدایت، چراغهای تاریکی ها، پرچم های پرهیزگاری، نمونه های برتر و حجتهای خدا بر جهانیان هستند.(1)

برخی سجایای اخلاقی امام هادی(ع)

حضرت امام علي بن محمد الهادي عليه السلام در نيمه ذيحجه سال 212 هجري در "صريا "، منطقه اي واقع در 6 کيلومتري مدينه متولد شد. نام مبارک ايشان "علي"، کنيه اش "ابوالحسن" و القاب آن بزرگوار : نجيب، مرتضي، هادي، نقي، عالم، فقيه، امين، مؤتمن، طيب و عسکري مي باشد که مشهورتر از همه "هادي" و "نقي" است.

پدر گرامي آن حضرت، امام جواد عليه السلام و مادر ايشان بانوي گرانقدر و با فضيلتي به نام "سمانه مغربيه" است. محمد بن فرج مي گويد: