امام باقر (علیه السلام)

زندگی اجتماعی امام باقر(ع)

در رابطه با زندگی اجتماعی امام باقر ع مطالبی می خواستم؟

زندگی امام، آینه تمام نمای زندگی شرافتمندانه انسانهای موحد و متعالی است.یکی از بارزترین ویژگیهای امام جامعیت اوست.medium_135748.jpg

مبارزه با جریان انحرافی غالی

امام باقر(ع) چگونه با جریان انحرافی غالی مبارزه کرد؟

دوران امامت امام باقر (ع)، عصر گسترش جریان غلات و نفوذ غالیان بوده است. گروهی که با دادن نسبت هایی غلو آمیز به ائمه، بیشترین آسیب را به مذهب تشیع رساند.

«غلو» در جریان غالیان چگونه تعریف می شود؟

- غلو که جوش آوردن و از حد خارج شدن است، یک تعریف کلی دارد که عدول از حق به سمت افراط است. نتایج هم دادن نسبت هایی است که اساس آن را غلو تشکیل می دهد، یعنی افراط به سمت بالا. اساس این غلو نسبت ربوبیت دادن به انسانها در کنار خداوند است.

شهادت امام باقر (علیه السلام)

امام باقر(ع) چگونه به شهادت رسیدند؟

emam-bagher.gifامام باقر (ع) پس از عمری تلاش در میدان بندگی خدا و احیای دین و ترویج علم و خدمات اجتماعی به جامعه اسلامی، در روز هفتم ماه ذی الحجه سال 114 (1) به شهادت رسیدند.
در سال رحلت و شهادت آن حضرت آرای دیگری نیز وجود دارد.دسته ای از مورخان سال 117 (2) و بعضی سال 118 (3) و گروه اندکی سالهای 116 (4) و 113 (5) و 115 (6) و 111 (7) را یاد کرده اند، اما بیشترین منابع تاریخی سال 114 (8) را متذکر شده اند.

زندگينامه امام باقر (ع)

زندگي امام باقر (ع) چگونه بود؟

57ex2nbt.gifحضرت امام محمد الباقر (ع) امامي است كه همة لحظات عمر با بركتش، در راه ارشاد و هدايت انسانها به پايان رسيد. امامي كه از زمينه‌سازيهاي پدرش امام سجاد (ع) در راستاي معرفي مكتب تشيع و مبارزه با طاغوت زمان بهره‌برداري بسيار كرد،فقه ناب اسلام و اهل بيت ـ عليهم السلام ـ بزرگترين قدم را براي شناسايي تشيع و مكتب اهل بيت ـ عليهم السلام ـ برداشت.

اجمالي از زندگي امام باقر(ع) را بيان كنيد؟

اجمالي از زندگي امام باقر(ع) را بيان كنيد؟

امام محمد بن علي (باقر) لفظ «باقر» به معناي «شكافنده» است و لقبي است كه پيغمبراكرم(ص) به آن حضرت داده بود. آن حضرت فرزند امام چهارم و در سال 57 هجري متولد شده بود, در واقعه كربلا چهارساله و حاضر بود و پس از پدر بزرگوارش به امرخدا و معرفي گذشتگان خود, به امامت رسيد و درسال 114و يا 117 هجري ( به حسب بعضي از روايات شيعه توسط ابراهيم بن وليد بن عبدالملك برادرزاده هشام خليفه اموي مسموم شده و) درگذشت.