امام علی (علیه السلام)

آخرین روزهای زندگی امام علی(ع)

حوادثی که درآخرین روزهای زندگی امام علی(ع)اتفاق افتاد را بیان نمایید.

emam-ali.gifآخرین روزهای زندگی امام علی(ع)یک حادثه ای مربوط به امیرالمؤمنین علی علیه السلام است که نقل کرده اند در روز سیزدهم ماه مبارک رمضان رخ داده است و آن این است که در روز سیزدهم ماه رمضان - و ظاهراً آن روز، روز جمعه بوده است - ایشان موعظه می کردند و خطبه می خواندند، برای مردم صحبت می کردند و مردم در مسجد نشسته بودند و از جمله کسانی که در مسجد نشسته بودند دو فرزند بزرگوارشان امام حسن و امام حسین علیهما السلام بودند. یک مرتبه وسط صحبت خطاب می کنند به امام حسن، می فرمایند فرزندم حسن!

فعاليت های حضرت علی (ع) در زمان سكوت

عمده فعاليت های حضرت علی (ع) در مدت 25 سال سكوت و خانه نشينی چه بود؟

پاسخ : فعاليتهاى امام "ع" در اين دوره در امور زير خلاصه مى شد:large_untitled_8.png
1- عبادت خدا آن هم به صورتى كه در شأن شخصيتى مانند حضرت على "ع" بود؛ تا آنجا كه امام سجاد عبادت و تهجد شگفت انگيز خود را در برابر عبادتهاى جد بزرگوار خود ناچيز مى دانست.
2- تفسير قرآن و حل مشكلات آيات و تربيت شاگردانى مانند ابن عباس، كه بزرگترين مفسر اسلام پس از امام "ع" به شمار مى رفت.

سرگذشت ابن ملجم مرادی

ابـن ملجـم که بـود و با چـه انگيزه ي به شهـادت اميرمؤمنان(عليه السلام) اقدام کرد؟ يا افراد ديگري نيز با او همکاري داشته اند؟

Ebne-Moljame-Moradi.jpgعبدالرحمن بن ملجم مرادي، در سال بيست هجري در فتح مصر شرکت کرد و با اشراف آن خطه در آميخت. خليفه دوم سفارش وي را به عمرو عاص کرد و از حاکم مصر خواست خانه ابن ملجم را در جوار مسجد قرار دهد تا او که به ظاهر از عباد دانسته شده[1] و در پيشياني اش اثر سجود است![2] به مردم قرآن و فقه بياموزد.[3]

علت شهادت امیرالمونین(ع)

آيا عشق يك زن باعث شهادت على ع توسط ابن ملجم شد؟

پاسخ: در مورد قطام در تاريخ نقلهاي بسيار متفاوتي بيان شده است اما در كل مي توان آنها را به دو دسته تقسيم كرد.

برتری امیرمؤمنان بر انبیاء

آیا امیرمؤمنان(علیه السلام) از تمام انبیاء افضل است؟

kep7sd1s.gifبرتری امیرمؤمنان(علیه السلام) بر انبیاء جز رسول گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله و سلم) از دو منظر اثبات شدنی است:
1.برتری مقام الهی امامت بر نبوت
شیعه با تکیه بر مبانی قرآنی معتقد است که امامت به عنوان یک مقام الهی ما فوق نبوت است و به تبع آن امامان شیعه و به خصوص امیرمؤمنان(علیه السلام) از دیگر پیامبران افضل و برتر هستند. این آیه برتری امامت بر نبوت را ثابت می کند: