امام علی (علیه السلام)

ویژه نامه عید غدیر

به مناسبت فرا رسیدن عید غدیر، عید ولایت و امامت ، لیست مطالبی که مرتبط با موضوع غدیر در سایت های پرسمان کار شده است، تقدیم حضورتان می گردد.

eyd-ghadir.jpg
غدير خم
جریان غدیر را شرح دهید و توضیح دهید که تا چه اندازه قطعیت دارد؟ 
متن کامل خطبه غدیر خم با ترجمه فارسی
اسامی و صفات عید غدیر خم 

آخرین روزهای زندگی امام علی(ع)

حوادثی که درآخرین روزهای زندگی امام علی(ع)اتفاق افتاد را بیان نمایید.

emam-ali.gifآخرین روزهای زندگی امام علی(ع)یک حادثه ای مربوط به امیرالمؤمنین علی علیه السلام است که نقل کرده اند در روز سیزدهم ماه مبارک رمضان رخ داده است و آن این است که در روز سیزدهم ماه رمضان - و ظاهراً آن روز، روز جمعه بوده است - ایشان موعظه می کردند و خطبه می خواندند، برای مردم صحبت می کردند و مردم در مسجد نشسته بودند و از جمله کسانی که در مسجد نشسته بودند دو فرزند بزرگوارشان امام حسن و امام حسین علیهما السلام بودند. یک مرتبه وسط صحبت خطاب می کنند به امام حسن، می فرمایند فرزندم حسن!

برتری امیرمؤمنان بر انبیاء

آیا امیرمؤمنان(علیه السلام) از تمام انبیاء افضل است؟

kep7sd1s.gifبرتری امیرمؤمنان(علیه السلام) بر انبیاء جز رسول گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله و سلم) از دو منظر اثبات شدنی است:
1.برتری مقام الهی امامت بر نبوت
شیعه با تکیه بر مبانی قرآنی معتقد است که امامت به عنوان یک مقام الهی ما فوق نبوت است و به تبع آن امامان شیعه و به خصوص امیرمؤمنان(علیه السلام) از دیگر پیامبران افضل و برتر هستند. این آیه برتری امامت بر نبوت را ثابت می کند:

یاد از غدیر

آیا امیرالمؤمنین(علیه السلام) برای اثبات امامت و ولایت خود، یادی از حدیث غدیر کرده است؟

eidghadir.pngواقعه غدیر خم از ابتدای وقوع در روز هجدهم ذی الحجه سال دهم از هجرت نبوی(صلی الله علیه و آله و سلم) و از همان قرن های نخستین تا عصر حاضر پیوسته و بدون انقطاع از حوادث غیرقابل تردید بوده است، به طوری که دوست داران اهل بیت(علیهم السلام) به این واقعه ایمان داشته و دشمنان بدون این که تردید یا انکاری در آن راه دهند، آن را روایت کرده اند.

خدمات امام علی (ع)

اميرمؤمنان(عليه السلام) در دوره خلافت خلفاي سه گانه و در طول دوره 25 ساله، چه خدماتي را به جهان اسلام ارائه نمودند؟

Khadamat-EmamAli.jpgخدمات حضرت اميرالمؤمنين، علي(عليه السلام) در زمان پيش از به حاکميت و خلافت، تمامي در راستي مسئوليت اصلي ائمّه اطهار(عليهم السلام)، يعني هديت مردم و حفظ اسلام بوده است. با تکيه بر اثر ارزنده علامه سيد مرتضي عسگري[1]؛ فهرستي از خدمات امام ارائه مي شود:
 
1. جمع آوري قرآن
امام(عليه السلام) بعد از دفن پيامبر(صلي الله عليه و آله و سلم) قرآن را به صورت منظّم، به همان ترتيب که پيامبر فرموده بودند، جمع آوري نمودند.