برتري حضرت خديجه برزنان پيامبر(ص)

آيا در منابع اهل تسنن،برتري حضرت خديجه بر ديگر زنان پيامبر اكرم، و شيعه بودن ام سلمه موجود است؟

پاسخ: هرچند اهل سنت چندان رغبتي بر نشان دادن برتري حضرت خديجه(س) بر ساير همسران پيامبراكرم(ص) ندارند اما به هر حال برخي از آنان نتوانستند اين حقيقت را كتمان كرده و به برخي فضائل ايشان اعتراف كرده اند كه به طور نمونه به آنها اشاره مي شود:medium_untitled_23.png
مسلم در كتاب صحيح خود روايات متعددي در رابطه با حضرت خديجه كبري سلام الله عليها مطرح كرده است. در يكي از اين ها از ابو هريره نقل شده است كه جبرئيل خدمت نبي مكرم در غار حراء نازل شد، فرمود:

ازدواج خديجه عليها السلام با پيامبرصلي الله عليه وآله چگونه بوده است؟

از مسائل مهم و بحث انگيز در زندگانى خديجه عليها السلام، ازدواج او با پيامبر اكرم صلى الله عليه وآله است. اين ازدواج نه تنها در آن زمان به دلايلى - همچون خواستگارى غيرمستقيم او از پيامبرصلى الله عليه وآله و نيز قبول مهريه از مال خود و نيز رد كردن خواستگارى اشراف و بزرگان مكه نقل محافل زنان و مردان قريشى زمان خود شده بود؛ بلكه در دوران معاصر نيز از سوى بدخواهان و احتمالاً با اهدافى خاص، شبهاتى درباره اين ازدواج مطرح شده است كه نياز به پاسخ دارد. سن آن بزرگوار در هنگام ازدواج نيز از ديگر مسائل بحث انگيز است.

h-khadija.gifمشهور است كه حضرت خديجه عليها السلام در هنگام ازدواج، چهل ساله بوده است كه بدين ترتيب، پانزده سال از پیامبر خدا بزرگ تر بوده است. اما با مراجعه به منابع، در مى يابيم كه نظرات ديگرى درباره سن او هنگام ازدواج وجود دارد؛ از آن جمله مى توانيم به 25، 28، 30، 35، 44، 45 و 46 اشاره کنيم. در ميان مورخان و محدثان پيشين، 28 ساله بودن آن حضرت صلى الله عليه وآله بيشتر مورد پذيرش بود. الصحيح من سيرة النبى صلى الله عليه وآله، ج 2، ص 115 و 116.

اختلاف سن پیامبر و حضرت خدیجه

چرا پيامبر(ص) با حضرت خديجه كه 40 ساله بوده و 15 سال از خودش بزرگتر بود ازدواج كرد؟

از جمله مسایلی که درباره رسول خدا(ص) سالهاست مورد مناقشه دشمنان آن حضرت قرار گرفته مساله ازدواج های ایشان است. از آن جمله نیز ازدواج حضرت با جناب ام المومنین حضرت خدیجه کبری سلام الله علیهاست،medium_Hazrate-Khadije.jpg یکی از نکاتی که در رابطه با آن حضرت و این ازدواج از دیرباز مورد بحث و گفتگوست، اختلاف سن بین پیامبر(ص) و همسرشان می باشند، در این مجال به بررسی این مطلب خواهیم پرداخت:
توضيح بيشتر:

سن حضرت خديجه (س) هنگام ازدواج

سن ازدواج حضرت خديجه(س) با پيامبر(ص)؟

پاسخ: درباره سن حضرت خديجه در هنگام ازدواج با پيامبر اكرم نظرات مختلفي وجود دارد برخي مانند بيهقي (از علماي بزرگ اهل سنت) ايشان را 25 ساله مي دانند.

بيهقي مي گويد: «... بلغت خديجة خمسا وستين سنة، ويقال: خمسين سنة، وهو أصح» ...بعضي مي گويند: سن حضرت خديجه (در هنگام وفات) 65 ساله بود و برخي ديگر گفته اند در آن وقت ايشان 50 ساله بوده است كه قول صحيح هم همين است.( احمد بن الحسين بن علي بن موسي، البيهقي، دلائل النبوة، ج2، ص 71.)

مردم در زمان ظهور

آيا در حكومت حضرت مهدى (عليه السلام) تمام مردم اصلاح خواهند شد؟

پاسخ:
مطابق برخى از روايت اصلاحات حضرت مهدى عليه السلام فراگير بوده و شامل همه افراد روى زمين خواهد شد.
از امام حسن مجتبى عليه السلام نقل شده كه فرمودند:((خداوند در آخرالزمان مردى را بر مى انگيزاند كه كسى از منحرفان و فاسدان نمى ماند مگر اينكه اصلاح گردد)). (1)
امام باقر عليه السلام مى فرمایند:((هنگامى كه حضرت قائم ما قيام كند دستش را بر سر بندگان خدا مى گذارد و خردهايشان را جمع كرده (تمركز مى بخشد و رشد مى دهد) اخلاقشان را كامل مى كند)). (2)

براي ارسال سوال از فرم زير استفاده كنيد. لطفا فرم را به صورت كامل تكميل نماييد.
متن سوال: نام: همراه: ايميل: