مسموميت و به شهادت رسيدن امام رضا(ع)

ماجراي مسموميت و به شهادت رسيدن امام رضا(ع) چگونه بوده؟ آيا امام رضا(ع)، با علم ظاهر، به زهرآلود بودن آن نوشيدني، و با دست و اختيار خود(چه راغبانه، چه إكراهانه) آن شربت زهرآلود را نوشيدند؟ از نظر فقهي، در چه شرايطي، چنين عملكردي، مجاز ميشود؟

پاسخ:
1)نحوه شهادت امام رضا عليه السلام
در باب شهادت ايشان تقريباً تمام علماي شيعه و عده زيادي از علماي اهل سنت قائلند كه آن حضرت مسموم و شهيد شده اند. درباره عامل شهادت اختلاف نظر و اقوالي وجود دارد كه به آنها اشاره خواهيم كرد.
قول مشهور اين است كه آن حضرت توسط مأمون خليفه عباسي مسموم شده و به شهادت رسيده اند.

عالم آل محمد

آیا لقب «عالم آل محمد» براى امام رضا (علیه ‏السلام) مستند است یا در قرون اخیر از این لقب استفاده مى ‏شود؟

پاسخ :
این لقب را امام کاظم (علیه ‌السلام) بر زبان جارى ساختند و آن را به فرمایش پدر گرامى شان امام صادق (علیه ‌السلام) مستند مى‌ساختند ؛ اسحاق بن موسى برادر امام رضا (علیه‌ السلام) مى‌گفت:
«پدرم به فرزندانش مى‌فرمودند: این برادر شما على، عالم آل محمد است، مسائل خود را از وى بپرسید، و مطالب او را نگهدارى کنید، من از پدرم جعفر بن محمد شنیدم مکرر مى‌گفت: عالم آل محمد صلى اللَّه علیهم اجمعین، در صلب تو است؛ کاش من او را مى‌دیدم، وى با امیر المؤمنین هم نام است»(1).
پی نوشت ها :
1) اعلام الورى، ص 328 ؛ بحارالانوار، ج 49، ص 100؛ الصراط المستقیم، ج 2، ص 164.

پارسايى و بندگى

سيره امام رضا(علیه السلام) درباره نوع عبادت و ارتباط با خدا چگونه بود؟

emam-reza.gif در حالات معنوى امام رضا(عليه السلام)، چنين بيان شده است كه ايشان كم خواب بود و بسيار روزه مى گرفت هيچ گاه سه روز روزه ماهيانه ايشان ترك نمى شد و مى فرمود: اين سه روز روزه معادل روزه يكسال است[1].
 امام، نزديكترين حالت بنده به خداى را زمانى مى دانست كه او براى خداوند سجده كند[2].

فضائل امام حسن (ع)

درباره فضايل امام حسن عليه السلام و كريم اهل بيت بودن ايشان توضيح دهيد؟

FazaeleEmamHasan.jpgدرباره فضايل امام حسن عليه السلام روايات زيادى از اهل سنت و علماى شيعه نقل شده است.[1]
بسيارى از روايات حكايتگر علاقه خاص رسول خدا صلى الله عليه و آله به امام حسن عليه السلام و امام حسين عليه السلام است. نحوه ابراز محبت آن حضرت ـ مانند پايين آمدن از منبر و بوسيدن آنها و دوباره بر منبر رفتن ـ نشانگر و جهت دار بودن اين اظهار محبت است.[2]
حضرت مى فرمود: «من او را [يعنى امام حسن عليه السلام] دوست دارم و نيز كسى كه وى را دوست داشته باشد، دوست دارم».[3]

دلیل بزرگداشت اربعین چیست؟

یکی از تعبیرهای رایج عددی‌، تعبیر اربعین است که در بسیاری از موارد به کار رفته است‌. یک نمونه آن مبعوث شدن‌رسول خدا (صلی الله علیه و آله‌) در چهل سالگی است‌. گفته شده که عدد چهل در سن انسانها، نشانه بلوغ و رشد فکری است‌. در قرآن آمده است «میقات‌» موسی با پروردگارش در طی چهل روز حاصل ‌شده است‌. در نقل است که‌، حضرت آدم چهل شبانه روز بر روی کوه صفا در حال عبادت بود. در حدیث آمده است که اگر کسی چهل روز خالص برای خدا باشد، خداوند حکمت ‌را از قلب او بر زبانش جاری می‌کند.

متن مقاله

عدد «اربعین‌» در متون دینی‌

براي ارسال سوال از فرم زير استفاده كنيد. لطفا فرم را به صورت كامل تكميل نماييد.
متن سوال: نام: همراه: ايميل: