دفن شهدای کربلا

چه کسی شهداي كربلا رو دفن كرد و محل دفن سر مبارك امام(علیه السلام) کجاست ؟

7dr7nsb5.gifبعد از شهادت امام حسين عليه اسلام و اهل بيت و اصحابش در دهم محرم سال 61(ه. ق )، بدن هاي قطعه قطعه و خون آلود آنان بر زمين ماند. و طبق نقل طبري آمده است كه امام حسين عليه السلام و ديگر شهدا يك روز پس از شهادت و بعد حركت سپاهيان عمر سعد به سمت شام يعني يازدهم محرم توسط اهل غاضريه از بني اسد دفن شدند.(1) بلاذري در انساب الشراف (2)و مسعودي در مروج الذهب(3) خود نيز بر همين باورند.

پيشينه عزادارى

آيا عزادارى براى امام حسين عليه السلام، در زمان امامان عليهم السلام سابقه دارد؟

بلى، در اينجا تنها به ذكر نمونه هاى اندكى از آنچه كه در تاريخ نقل شده، بسنده مى كنيم:
1. عزادارى بنى هاشم در ماتم سيدالشهدا؛ از امام صادق عليه السلام روايت شده است: «پس از حادثه عاشورا هيچ بانويى از بانوان بنى هاشم، سرمه نكشيد و خضاب ننمود و از خانه هيچ يك از بنى هاشم دودى كه نشانه پختن غذا باشد، بلند نشد تا آنكه ابن زياد به هلاكت رسيد. ما پس از فاجعه خونين عاشورا پيوسته اشك بر چشم داشته ايم»[1].

كنيه «اباعبدالله»

نام اباعبدا... به عنوان كنيه براي امام حسين(عليه السلام) به چه علتي بود؟ آيا فرزندي به نام عبدا... داشته اند؟

پاسخ : كنيه هايي كه براي اشخاص و مخصوصاً معصومين(عليهم السلام) انتخاب مي شود، فقط به خاطر داشتن فرزند نبوده است، بلكه گاهي كنيه ‌ها به خاطر صفات و خصوصيات برجسته اي كه در آنها بوده است، انتخاب شد. medium_untitled_35.pngمثل كنيه ابوتراب براي حضرت علي(عليه السلام) كه توسط پيامبر اكرم( صلي الله عليه و آله و سلم) براي آن امام انتخاب شد.

چرا کربلا اتفاق افتاد

سلام.چرا حادثه ي كربلا براي امام حسين(ع)اتفاق افتاد؟

medium_332.png
پاسخ: كسي كه بخواهد بداند چرا عاشورا براي امام حسين عليه ا لسلام اتفاق افتاد، بايد در گام نخست، با نگا‎ه و مطالعة جامع و كامل در بارة امام حسين ـ ع ـ، به زندگي، شخصيّت و مقام حضرت به عنوان امام معصوم، شناخت لازم و كافي پيدا كند و سپس با مطالعه و تعمّق لازم در بيانات و گفتار حضرت كه در مقاطع مختلف قيام و حتّي پيش از آغاز آن در بارة انگيزة حركت خويش بيان كرده است، با علل بوقوع پيوستن اين حادثه براي حضرت آشنا خواهد شد‎.

ثبت وقایع عاشورا

سلام.سوالي دارم در مورد اينكه وقايع عاشورا چگونه نقل شده است به صورت دقيق؟مثلا چگونه صحبت هاي شخصي كه ما بين امام حسين(ع) و حضرت ابالفضل (ع) كه خود اين بزرگان شهيد شده اند و كسي در كنار آنها نبوده كه صحبتهايشان را شنيده باشد نقل شده ؟ و يا مثلا صحبت هاي دو نفره امام حسين (ع) و حضرت زينب(س)؟ (راويان اين جملات اين انقلاب بزرگ چه كسي بوده اند؟)

medium_1234.png
پاسخ: راويان جريان عاشورا را مى ‏توان به دو گروه تقسيم كرد:
الف. خود اهل بيت امام حسين(ع) كه خود در صحنه حاضر بودند، خصوصاً زينب كبرى(س) و امام سجاد و امام باقر(ع)، كه بسياري از وقايع از اين بزرگواران نقل شده است.

براي ارسال سوال از فرم زير استفاده كنيد. لطفا فرم را به صورت كامل تكميل نماييد.
متن سوال: نام: همراه: ايميل: