شبيه ترين مردم به پيامبر (ص)

حكايت روز جوان، حكايت سال هاى جوان و جوانى است و در تاريخ جوان و جوانى ماندگار.

H-ALIAKBAR.gifجوان، محتاج اسوه و الگوست. اسوه و الگوى جوان، بايد جوان باشد؛ تا فضايل و كمالات اين جوان دست يافتنى و ملموس باشد.
قرآن براى زندگى بشر، اسوه و الگو معرفى مى كند؛ «و لكم فى رسول الله اسوه حسنه». اگر پيامبر و سبك زندگى نبوى اسوه و الگوست، هر شخص و سبك ديگرى اگر بخواهد اسوه و الگو باشد، بايد رنگ و بوى پيامبر را داشته باشد و «اشبه الناس خلقاً خُلقاً و منطقاً برسول الله» باشد.
امام حسين عليه السلام حضرت على اكبرعليه السلام را عصاره بنى هاشم و شبيه ترين مردم به پيامبر صلى الله عليه وآله دانسته، فرمود هر وقت دلمان براى رسول الله تنگ مى شد، مشتاق زيارت على اكبر مى شديم و زيارت و ملاقات على اكبر عليه السلام بود كه دلمان را در فراق پيامبر صلى الله عليه وآله تسلى مى بخشيد.
پس اگر كسى شيفته جمال و كمال پيامبر صلى الله عليه وآله است، مى تواند از رخسار و فضايل على اكبر هم به پيامبر صلى الله عليه وآله برسد.
اگر على اكبر عليه السلام متولد سال 33 هجرى باشد، امير مؤمنان على عليه السلام را زيارت كرده و از خرمن معارف علوى هم استفاده كرده است.
شرافت نسبى و سببى و ذاتى و اكتسابى او سبب شد كه همچون خورشيد در تاريخ، درخشنده باشد.
او اخلاق، شجاعت، معرفت، بصيرت و معنويت را از پيامبر و جدّش امام على عليه السلام و پدرش امام حسين عليه السلام به ارث برده است.
راستى، على اكبر كيست كه اسوه و الگوى جوانان بنى آدم است؟
على فرزند امام حسين عليه السلام معروف به على اكبر، در يازدهم شعبان سال 33 يا 43 در مدينه متولد شد. پدرش حسين بن على عليهما السلام بود كه با حماسه كربلا در تاريخ، ماندگار شد و مادرش ليلا، دختر ابى مره بن عروه بن مسعود ثقفى بوده است.
سن على اكبر عليه السلام را هنگام شهادت بين 18 تا 28 سال دانسته اند. او نخستين شهيد بنى هاشم در روز عاشورا بود.
امام حسين عليه السلام بعد از شهادت فرزندش على اكبر عليه السلام فرمود: «ولدى، على، على الدنيا بعدك العفا؛ فرزندم على! بعد از تو، اف بر اين دنيا».

فضايل و مناقب على اكبر عليه السلام

على اكبر عليه السلام از جمع گرم كانون عترت برخاسته است. اگر امام حسين عليه السلام ثمره مكتب علوى و فاطمى است و در تاريخ ماندگار، على اكبر نيز ثمره و مظهر و نماد جوان در حماسه سرخ كربلاست.
در مناقب و فضايل او بسيار سخن گفته اند. او آيينه اخلاق و فضايل نبوى بود و گشاده رويى و شادمانى در چهره و رفتار (خلق و خوى) او همه را به ياد پيامبر صلى الله عليه وآله مى انداخت.
اهل تفكر و تدبر بود و خلوت و راز و نياز با خدايش را دوست داشت. در زندگى دنيايى، محجوب و آسان گير، ملايم و خوش خلق بود. از توجه به فقيران و محرومان، غافل نبود. در بخشندگى، صداقت و راست گويى، سرآمد بود.
كلام و بيان دل نشين و خوش سخنى او همه را به ياد سخنان پيامبر صلى الله عليه وآله مى انداخت؛ زيرا همانند پيامبر صلى الله عليه وآله، حكيمانه سخن مى گفت. در عطوفت و مهربانى و مهرورزى، كم نمى گذاشت.
شجاعت و نيرومندى را همراه با نشاط و شادابى، جمع كرده بود.
هرگز از دشمن ترسان نبود؛ از حق، دفاع مى كرد و روحيه عدالت خواهى و عدالت طلبى او زبانزد همگان بود. در عين شجاعت، سخاوت و تواضع او قابل انكار نبود. به آراستگى ظاهرى خويش نيز اهتمام مى ورزيد و ظاهر او همانند باطنش بود.
چهره دلربايش، او را شبيه به ماه شب چهارده كرده بود و از ظاهر و باطن، دلبرى مى كرد. او در كنار عمويش ابوالفضل العباس، «قمر بنى هاشم» بود.
مسئوليت پذيرى، نشاط و شادابى در عبادت، ورع و پارسايى، جوانى و شجاعت، پاكى و صلابت و صداقت، از ويژگى هاى على اكبر عليه السلام بودند؛ صفاتى كه براى هر جوانى، الگو مى باشند.
دل دادگى به امام و ولى خدا، او را مظهرى از كمالات معنوى و مقامات باطنى قرار داد.
انسان ها را مى توان بر اساس سختى ها و در لحظات سخت، آزمود. هر چه سختى ها بيشتر باشد، مقام معرفت و كرامت انسان بيشتر است.
چه سختى و مصيبتى بالاتر بيشتر از حادثه كربلا (مصيبه ما اعظمها) بوده است؟ او تسليم رضاى الهى بود و در كربلا، در برابر بلاها، مصيبت ها و سختى ها، مطمئن و استوار بود.

جوان هاشمى، علوى

در منزلگاه قصر بنى مقاتل، امام حسين عليه السلام را خواب كوتاهى فرا گرفت و چون بيدار شد، سه مرتبه فرمود: «إنّا لله و انا اليه راجعون».
على اكبر عليه السلام كه كلمه استرجاع از امام عليه السلام را شنيد، علت آن را پرسيد. امام عليه السلام فرمود: در خواب ديدم كسى مى گويد: اين كاروان به دنبال مرگ مى رود؛ پس دانستم كه ديگر اميدى به زندگى نيست.
على اكبر عليه السلام گفت: پدر! آيا ما بر حق هستيم؟
پدر گفت: آرى. سوگند به خدا كه ما بر حقيم!
پسر گفت: اگر بر حقيم، پس باكى از مرگ نيست.
على اكبر عليه السلام مظهر و نماد جوان در دانشگاه كربلاست؛ دانشگاهى كه براى سبك زندگى، درس ها و عبرت هاى بسيارى براى جوانان دارد.
جوان امام حسين عليه السلام، مظهر و الگويى براى جوان مسلمان امروزى است.
امروز نيز نداى حسين بن على عليه السلام به گوش مى رسد كه فرمود:
«قتل الله قوماً قتلوك؛ خدا بكشد قومى را كه على اكبر را كشتند».
هنوز نداى حسين عليه السلام به گوش مى رسد كه فرمود:
«احملوا اخاكم؛ برادرتان را بر در خيمه رسانيد».
جوانان بنى آدم! بياييد با على اكبر باشيم؛ در خيمه على اكبر و با على اكبر عليه السلام، راهى خيمه حسين عليه السلام شويم؛ تا حسينى بمانيم و با مرگ سرخ، عزت يابيم. مبادا زير بار ذلت يزيدهاى زمانه برويم!
جوانان بنى آدم! تأسى به على اكبر كنيد؛ تا امام و ولى زمان، تنها نماند.
تاريخ بداند كه معامله با خدا، ارزشمند است و على اكبر عليه السلام، سند حقانيت حسين و عاشورا و نماينده نسل جوان و الگوى جوانان در حادثه كربلاست و براى همين، در تاريخ، ماندگار است.
روز جوان بر تمام جوانان حسينى مبارك باد!

منبع:
نهاد نمايندگى مقام معظم رهبرى در دانشگاها، ماه نامه پرسمان، 124جلد، مؤسسه فرهنگى و هنرى ابناء الرسول (ص) - تهران، چاپ: اول، 1392.
نویسنده: محمدعلی لیالی

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a><br><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
3 + 0 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .
By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.