زنده ماندن امام سجاد(ع)

همه گفته اند امام سجاد (ع) به علت بيماري در كربلا شهيد نشدند. چگونه حيوانهايي كه آنهمه جنايت باور نكردني انجام دادند،كشتن يك بيمار را انجام ندادند؟يا يزيد در شام چنين نكرد؟ آيا غير از بيماري دليل ديگري بوده؟ اين درحالي بود كه بني اميه علنا كمر به كندن ريشه امام علي (ع) بسته بودند!

پاسخ: به يقين تنها علت زنده ماندن امام زين العابدين عليه السلام, خواست و مشيت الهي بوده است و بيماري تنها يكي از اسباب ظاهري براي عدم مبارزه و جهاد امام بود تا بدين وسيله وجود مقدس امام زمان آن دوران از هرگونه آسيب در امان بماند و آن بزرگوار ادامه دهنده امامت و ولايت باشد. و به همين لحاظ هيچ قدرتي را توان آسيب رساندن به آن حضرت نبود و آنجناب سي و پنچ سال زنده ماند و باعث زنده ماندن قيام عاشورا و امامت و ولايت ائمه اطهار عليهم السلام شد.
مرحوم شيخ مفيد در كتاب ارزشمند ارشاد در اين زمينه مي نويسد: امام زين‏العابدين(ع) در آن هنگام به سبب بيمارى در جهاد شركت نكرد و خداوند او را براى هدايت مسلمانان نگه داشت و نسل رسول الله‏صلى الله عليه وآله از فاطمه‏عليها السلام در ذريه امام حسين عليه السلام به امام سجاد عليه السلام و اولاد او منحصر گرديد.(رك : ارشاد شيخ مفيد، ج دوم)
از حميد بن مسلم نيز نقل شده كه: ما به اتفاق شمر بن ذي الجوشن در خيمه‏ها عبور ميكرديم تا به علي بن حسين(ع) رسيديم، ديديم در شدت مرض در بستر غم و بيماري و ناتواني خوابيده است، و با شمر جماعتي از رجاله بودند، گفتند: آيا اين بيمار را بكشيم؟ من گفتم: سبحان اللَّه چه بيرحم مردميد!. همين مرض او را خواهد كشت.بدين وسيله شر ايشان را از آن حضرت برگردانيدم.( ارشاد , ج 2, ص 112 و 113؛شيخ عباس قمي، منتهي الامال، ج 1، ص 399؛ شبيه اين مطلب در طبقات ابن سعد، ج ۵، ص ۱۶۳.) اين مطلب نيز مي رساند كه خواست و مشيت الهي بر اين مقدر شد كه آنجناب روز عاشورا بيمار شود و دشمنان هم نتوانند آن بزرگوار را به شهادت برسانند.

دیدگاه ها

امام سجاد (ع) چندمین پسر امام حسین (ع) بودند؟
آیا ایشان از علی اکبر کوچکتر بوده اند ؟ و آیا اگر علی اکبر زنده می ماندند ایشان امام می شدند ؟

Member since:
14 تیر 1395
Last activity:
1 سال 4 هفته

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://www.ahlebayt.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a><br><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
6 + 8 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .
By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.