حضرت ام البنین و کربلا

چرا حضرت ام البنين در صنحه ي عاشورا حضور نداشت؟ سرنوشت ايشان به کجا انجامید؟

 دعوت ام البنین ع.jpgاكثر خاندان امام حسين عليه السلام به همراه ايشان به كربلا رفته بودند اما در علت نرفتن حضرت ام البنين مادر حضرت ابالفضل العباس به كربلا بايد گفت:

شايد اصلى‏ ترين علت عدم مسافرت ام‏ البنين با امام حسين عليه السلام، عدم ضرورت حضور ایشان و عدم درخواست امام حسین(ع) بوده است.
ایشان در کهولت و بیش از شصت سال داشتند؛ در عين حال اين شيرزن ولايتمدار، به فرزندان خود توصيه كرده بود در همه حال، دست از يارى حسين عليه السلام برنداشته و پيوسته گوش به فرمان فرزند پيامبر و امام بر حق خود باشند. و در واقعه کربلا چهار فرزند ایشان به شهادت رسیدند که سرآمد آنان حضرت اباالفضل و برادران ایشان عبدالله، جعفر و عثمان بودند.

بازگشت كاروان عاشورا
پس از ورود بشير بن‏ جذلم به مدينه، ام‏ البنين جهت كسب اخبار كاروان و حوادث بر آنها به همراه تنها يادگار عباس، نزد بشير رفت كه در حال انتشار خبر كاروان عاشورا و سرانجام آن بود.
در هنگام آمدنِ اين پيرزن به سمت بشير، جمعيت زياد زنان و مردان مدینه، با مشاهده او، به احترام از جلويش كنار رفته، بشير تا نگاهش به اين زن بلندبالا، با قامت رشيد افتاد، از اطرافيان خود پرسيد:
اين زن كيست كه مردم مدينه اينقدر به او احترام مى‏ گذارند؟!
جواب دادند: ام‏ البنين كلابى ـ همسر على عليه السلام و مادر عباس ـ است.
بشير تا ام‏ البنين را شناخت، وى را مخاطب قرار داده، با حالت محزون و گرفته گفت: ام‏ البنين! خبر دارى عباس و پسرانت را در كربلا شهيد كردند؟
آن بانوى فداكار پس از شنيدن خبر شهادت فرزندان شجاع خود، همچون كوهى استوار، از بشير جوياى حال امام حسين عليه السلام گرديد؛ وقتى خبر شهادتِ حسين عليه السلام را به همراه ديگر فرزندان خود شنيد، در حالى كه زانوان او زير اين بار گرانبها خم مى‏ شد، رويش را به طرف مردان و زنان مدينه برگرداند و با حالت غمگينانه‏ اى، آنان را خطاب كرده گفت:
مردم مدينه! پس از شهادت امامم و تمامى پسران رشيدم، از شما مى‏ خواهم از اين به بعد مرا ام‏ البنين نخوانيد؛ چرا كه ام‏ البنين يعنى مادر پسران رشيد؛ ولى پس از شهادت فرزندم حسين عليه السلام و ديگر پسران رشيدم، هيچ پسرى براى من باقى نمانده است.
در سال وفات ايشان اختلاف است اما مشهور اين است كه در سيزدهم جمادى الثانى سال 64 هجرى ام البنين عليهاالسلام وفات كرده اند. و مرقد شریف ایشان در مدینه با فاصله کمی از مرقد شریف امامان علیهم السلام در بقیع می باشد.

(اسلامى، فاطمه ـ خدايى، سيدعلى‏ اكبر/ مقاله ام‏ البنين، اسوه مادران و همسران شهيد، مجله پيام زن، شهريور 1385، شماره 174، ص 32، با اندكي تلخيص)

Tags:

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a><br><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
15 + 4 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .
By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.